آژانس ايران خبر
Monday, 09 January 2017 06:40

هشتادسالگی شرلی بسی؛ صدایی که با جیمز باند جاودانی شد

 

آژانس ايران خبر: 95/10/20
شرلی بسی، یکی از موفق‌ترین خوانندگان زن دنیای موسیقی پاپ تولد هشتاد سالگی‌اش را جشن می‌گیرد. او تنها خواننده‌ای است که سه بار وظیفه خواندن ترانه متن فیلم‌های جیمز باند، مأمور ۰۰۷ به او محول شده است.
شرلی بسی، خواننده پرسابقه بریتانیایی در جمع موفق‌ترین ستارگان موسیقی پاپ قرار دارد. او در طول شش دهه فعالیت هنری خود بیش از ۴۴ آلبوم منتشر کرده که بیش از ۱۳۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است.
صدای پرقدرت و منحصربه ‌فرد شرلی بسی سبب شد که تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران مجموعه فیلم‌های جیمزباند، مأمور ۰۰۷ اجرای ترانه‌ی متن در سه فیلم از این مجموعه را به او محول کنند.
فیلم "انگشت طلایی" (Godlfinger)، محصول ۱۹۶۴ که سومین فیلم از این مجموعه محسوب می‌شود، اولین فیلمی بود که برای آن ترانه متن ساخته شد؛ ترانه‌ای که با صدای کم‌نظیر شرلی بسی جاودانی شد و خواننده آن را نیز ابدی کرد.
شرلى بسى که دورگه نیجریه‌اى انگلیسى است و در روز ۸ ژانویه ۱۹۳۷ در  ولز به دنیا آمده، در سن ۱۵ سالگى مدرسه را ترک کرد و نخست در یک شرکت بسته بندى گوشت و سوسیس مشغول به کار شد. او اما در کنار آن هم در بارها و کافه‌ها مى‌خواند.
در سال ۱۹۵۵ میلادی بود که استعدادش کشف شد و دو سال بعد نیز با ترانه شنیدنیKiss me, honey, honey, kiss me بر سر زبان‌ها افتاد.
شرلى بسى در اواخر دهه پنجاه میلادى پاى ثابت شوهاى تلویزیونى انگلیس بود. در دهه شصت میلادى راهى لاس وگاس شد و سال‌هاى موفقى را هم در آنجا گذراند. در واقع دهه شصت میلادى را مى‌توان موفق‌ترین دوران این خواننده بریتانیایى دانست.
بسی که صدایش با "انگشت‌طلایی" ابدی شده بود، در سال ۱۹۷۱ برای اجرای ترانه متن هفتمین فیلم جیمز باند، پا به استودیو گذاشت؛ ترانه‌ای که بر محبوبیت او افزود: "الماس‌ها ابدی‌اند".
ترانه متن فیلم "ماه شکن"، محصول ۱۹۷۹ و یازدهمین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمز باند، آخرین اجرای شرلی بسی برای مأمور ۰۰۷ بوده است.
کمتر جشنى رسمى در بریتانیاست که شرلى بسى در آن حضور نداشته باشد، خواه جشنى که خاندان سلطنتى بریتانیا برگزار کند، خواه جشنى که در آن هنرمندها حرف اول را بزنند و خواه جشنى که محافل سیاسى ترتیب داده باشند.
شرلی بسی اگرچه در سال‌های اخیر، زندگی‌اش را در آرامش و تنهایی در موناکو می‌گذراند، اما در طول عمر خود فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. از جمله رویدادهای تلخ و دردناک زندگی او، مرگ دختر ۲۱ ساله‌اش سامانتا در سال ۱۹۸۵ میلادی است که خودکشی کرد و جسد او در رودخانه آون در بریستول کشف شد.
شرلی بسی که حال هشتادمین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد، هم در جشن هشتادمین و نودمین سالگرد تولد ملکه الیزابت حضور داشت و هم در جشن هشتادمین سالگرد تولد مارگارت تاچر، نخست‌وزیر فقید انگلیس.
 بسی که خود را هوادار درجه یک سلطنت بریتانیا می‌داند و در سال ۲۰۰۰ از طرف ملکه الیزابت لقب بانو را دریافت کرده، در مراسم سالگرد تولد ملکه بریتانیا ترانه "الماس‌ها ابدی‌اند" را اجرا کرد.
در سال ۲۰۱۳ میلادی افتخاری دیگر نصیب شرلی بسی شد. برگزارکنندگان مراسم اسکار، او را به هشتاد و پنجمین دوره از اهدای جوایز اسکار دعوت کردند تا صدای او در برنامه‌ی ویژه‌ای که به مناسبت ۵۰ سالگی مأمور ۰۰۷ در این مراسم ترتیب داده شده بود، طنین‌انداز شود.
ناگفته نماند که جان اف کندى، رئیس‌جمهور محبوب آمریکا از طرفداران پروپاقرص این خواننده موفق بوده و زمانی گفته بود، شرلى بسى، بعد از بیتل‌ها، بهترین چیزى است که بریتانیا به عالم عرضه کرده است.

جدیدترین اخبار ایران و جهان درکانال  
 
https://telegram.me/Iran_news_ajancy

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!