آژانس ايران خبر
Sunday, 20 November 2016 19:13

افشاگری تکاندهنده دو کارشناس بر سر فاجعه محیط زیست در ایران + فیلم

 

آژانس ايران خبر :95/8/30

افشاگری تکاندهنده دو کارشناس بر سر فاجعه محیط زیست در ایران  + فیلم

متن زیر پیاده شده صحبتهای دو کارشناس است که سر  موضوع آب و وضعیت محیط زیست میگویند:

اوج بحران آب را معمولا در فرایندی به نام نشست زمین ما می بینیم یعنی در هر کشوری که فرایند نشست زمین جدی تر باشه به عنوان آخرین مرحله از بیابان زایی یعنی که بحران آب وضعیت بسیار بسیار نگران کننده ای دارد. ما رکورد نشست زمین در سال رو که 32 سانتیمتر در سال بوده  رو متاسفانه در ایران شکستیم در برخی از جنوب تهران این رکورد بنا به گزارش سازمان زمین شناسی به 36سانتی متر در سال رسیده و در برخی از دشتهای ما در فاصله  بین فسا تا جرم تا 54 سانتی متر در سال گزارش میشه، این یعنی چیزی در حدود 140 برابر شرایطی که در اتحادیه اروپا ازش به عنوان  شرایط بحرانی ازش یاد میشه و ما میبینیم بسیاری از دشتهای ما در پریشان در بختگان در رفسنجان در گاو خونی در ورزنه و  حتی در خوزستان با بحران جدی روبرو شده است.
 ما از هشت میلیون نفر نخلی که در میناب داشتیم! یعنی در کامگاه و مرکز در واقع قلب کشاورزی هرمزگان الان چیزی نزدیک 20 هزارتایش باقی مانده، از یک میلیون انبه ای که داشتیم چیزی حدود 400تا500تایش باقی مانده، هزاران درخت مرکبات هست ما از دو میلیون نفر نخلی که در جنوب خوزستان داشتیم در کنار اورند کنار داشتیم نزدیک به نصف اونها رو از دست دادیم اینها نشون دهنده جدی بحران آبه که داره کیفیت زندگی ایرانیها رو به مخاطره می اندازد. 
میانگین اگر بگیریم 58میلیارد متر مکعب ما الان بیش از توان و ظرفیت سفره ها ما داریم آب می کشیم بیرون، حالا چگونه مصرف میکنیم این بماند وقت بشه راجع به اونهم بحث میکنیم، بیش از ظرفیت سفره داریم خالی می کنیم به طوریکه تجمعی150میلیارد متر مکعب سفره را خالی کردیم نشستی که اشاره فرمودند دلیلش همینه چون شما خلل و فرج خاک رو خالی از آب میکنید این تبدیل به بارگزاری میشه و زمین نشست پیدا میکنه.

حتی ما حالا ما روی کمیتها داریم بحث میکنیم کیفیت هم یکی از بحرانهای ماست. چاههایی داشتیم که قبلا در 50متر به آب میرسیدیم الان در 250متر هم به آب نمیرسیم. 
البته برای این کارشناسان پر واضح است که مدیریت نا کارآمد سر تا ته این قضیه است. و به همین دلیل همه منابع آبهای زیر زمینی ما صفر میشود،  مزارع خشک میشود، جنگلها روزهای متوالی در آتش میسوزد و نابود میشود، خشک شدن کویرها و تالابها و اخیرا کم آب شدن دریاچه قم باعث شده که کویر ها را به شهرها آمده اند و در شهر هم درختهای تصفیه کننده هوا را قطع میکنند، با سوخت غیر استاندارد هوا را آلوده تر میکنند. و....همه داستان هوای آلوده همین است! 

برای دستیابی به اخبار بدون سانسور به کانال ما مراجعه کنید

telegram.me/Iran_news_ajancy

مشاهده كليپ

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!