آژانس ايران خبر

تهران - عمدا قطعه اعدام شدگان قتل عامهای سال 67 در خاوران را آهک پاشیده اند +عکس

آژانس ایران خبر 95/7/10:تهران - عمدا خاوران قطعه اعدام شدگان قتل عامهای سال 67 را...


ادامه مطلب

ایران - جدیدترین مصاحبه آقای هاشم خواستار با شبکه در تی وی + کلیپ

آژانس ايران خبر:95/7/3  مصاحبه جدید آقای هاشم خواستار با شبکه در تی وی آقای خواستار...


ادامه مطلب

بخوان به نام گل سرخ + ویدیو دکلمه ای زیبا

آژانس ايران خبر :95/5/25بخوان به نام گل سرخ  بخوان به نام گل سرخ، در صحاری...


ادامه مطلب

انتشار نوار سخنان منتظری دستگاه حکومت را به هم ریخته است+ نوار

آژانس ايران خبر :95/5/23انتشار نوار سخنان تکاندهنده منتظری جانشین وقت خمینی در ملاقات با اعضاء...


ادامه مطلب

تهران - عمدا قطعه اعدام شدگان ...

آژانس ایران خبر 95/7/10:تهران ...

ایران - جدیدترین مصاحبه آقای ه...

آژانس ايران خبر:95/7/3  مصاحبه...

بخوان به نام گل سرخ + ویدیو دک...

آژانس ايران خبر :95/5/25بخوان ...

انتشار نوار سخنان منتظری دستگ...

آژانس ايران خبر :95/5/23انتشار...

Thursday, 28 July 2016 18:36

آن فرو ريخته گلهاي پريشان در باد مجموعه چند روایت قتل عام1367- مانا ارجمند

آن فرو ريخته گلهاي پريشان در باد مجموعه  چند روایت  قتل عان1367- مانا ارجمند

گورهاي دسته جمعي زندانيان توسط مردم كشف ميشود
آن فرو ريخته گلهاي پريشان در باد
كز مي جام سعادت همه لبريزانند
نامشان زمزمه نيمه شب مستان باد
تا نگويند كه از ياد فراموشانند
قتل عامها به پايان رسيد و در كليه سياهچالها، جراثقالهاي اعدام و دارها را برچيندند و اجساد شهدا  را به نقاط مختلف منتقل نمودند.
در مزار آباد شهر بي طپش دارها برچيده و خونها را شستند.
فرقي نداشت، در گوشه بياباني در كنار تپه اي يا در جنگلي ، ولي اين كار با سرعت بايد انجام ميشد، و اين سرعت باعث ميشد كه مخفي كاري  قاتلین با دقت انجام نشود. اين بود كه در شهرهاي مختلف، در سراسر كشور مردم گورهاي جمعي را يكي يكي كشف ميكردند
اولایل ديماه سال 67 به دنبال بارندگی شديد در منجيل، در دو كليومتري غرب جاده تهران – رشت، اجساد بيش از 80نفر زنداني اعدام شده در  يك گور جمعي كشف گرديد.
كنار گورستان باغ رضوان اصفهان، دسته هاي 40 نفره و يا صد نفره شهدا در كانالي كه ايجاد شده بود پيدا شد، زندانيان کشته شده را در كانالها ريخته بودند و رويش را با خاك پوشانده بودند..
در شهرهاي كلاچاي و رودسر، خانواده هاي زندانيان سياسي دو گور جمعي شامل 10 جسد از فرزندانشان را پيدا كردند و به دنبال آن ميان اهالي و پاسداران درگيري رخ داد.
در گرمسار شاهدان عيني گزارش دادند كه دو كاميون پر از اجساد اعدام شدگان را از زندانهاي  اوين و قزلحصار به بيابانهاي اطراف گرمسار آورده و در گورهاي جمعي بزرگي دفن كرده اند.
به همين ترتيب اخبار متعدد از منابع گوناگون از وجود گورهاي بزرگ جمعي يا دفن اعدام شدگان در محلهاي متروك و بيابانهاي دور افتاده حكايت ميكرد.
كشتار زندانيان سياسي در سال 67 كه در ابتدا مخفيانه صورت ميگرفت و قاتلان كه به شدت سعي ميكردند با متوقف كردن ملاقاتها و پاسخ ندادن به مراجعات خانواده ها و از بين بردن شواهد و اسناد و مدارك وجود زندانيان و دفن مخفيانه اجساد از افشاي  جنايت هولناكشان جلوگيري كنند. اما ابعاد فاجعه بسيار بسيار بزرگتر از آن بود كه بتوان مخفي نگه داشت و آن را پنهان كرد.
ابعاد گسترده كشتارها، بقدري زياد بود كه نميشد آنها را مدت زيادي مخفي كرد و کشته ها در دفنهاي شبانه و عجله  در عمق كم خاك می شدند و فرصت پاك كردن آثار جنايت در تاريكترين تاريكيهاي شب ممكن نبود.
از همه رقت انگيز تر گزارشات تكان دهنده اي از ماجراي روبرو شدن خانواده يكي از اعدام شدگان با جسد فرزندشان بود، آنان كه در زمين متروكي در جاده خاوران در جنوب تهران در جستجوي فرزندشان بودند كه ناگهان با اجسادي مواجه شدند كه در اثر بارندگي شب قبل از خاك بيرون افتاده بودند.
عكسهاي گورهای جمعی به سرعت به تمام جهان ارسال و منتشر شد. برخي مطبوعات خارجي اين گورهاي جمعي را با گورهاي جمعي نازيها در جريان جنگ جهاني دوم مقايسه كردند، انتشار اسناد جنایت را انكار ناپذير کرد.
ابعاد پايداري  و فداکاری جوانان وطن بر همگان مشخص میشد ، آنان که با همه وجود ایستادند  و قامتهاي استوارشان در مقابل جلادان و مستبدين خم نگشت  چه  سرهاي سرفرازی بر دار رفت  تا شرف يك ملت را تضمين شد.
زندانيان سياسي قتل عام شده در سال 1367هرگز از ياد نميروند و روزي كه خورشيد آزادي بدمد در جشن تساوي گندم و صلح و سلام با ما  سهيم خواهند بود.

مجموعه ای که در پی می آید گفتگوهای کوتاهی است با کسانی که به یاد می آوردند  - مانا ارجمند
 

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!