آژانس ايران خبر
Saturday, 31 December 2016 15:49

طلیعه سال نو میلادی بر کلیه هموطنان مسیحی مبارک باد

آژانس ايران خبر :95/10/11
اول ژانویه مبدأ تاریخ میلادی و آغاز سال میلادی است. طلیعه سال نو میلادی بر کلیه هموطنان مسیحی مبارک باد
 مسیحیان در طول زمان برای خود پنج تقویم در نظر گرفتند که در همه آنها یکم ژانویه نخستین روز سال میلادی است.
شورای عالی مسیحیت در اجلاس خود در شهر رم که اول ژانویه سال 1622 برگزار شد، اول ژانویه را به عنوان نخستین روز سال نو اروپاییان، تعیین و اعلام نمود.
 تا آن زمان، مقر پاپ، 25 مارس را که معادل چهارم یا پنجم فروردین می باشد یعنی آغاز فصل بهار را آغاز سال مسیحی میدانستند.
مسیحیان ایرانی همپای همه هم‌کیشان خود در دورترین نقاط دنیا از روز ۲۵ دسامبر تا ششم ژانویه را که بنا به دو روایت روزهای میلاد عیسی مسیح (ع) است و آغاز سال نو میلادی هم در آن است، جشن می‌گیرند.
مسیحیان در ایرانی که بیش از ۹۷ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند، اقلیت مذهبی به شمار می‌آیند. مسیحیان ایرانی به دو گروه ارمنی و آشوری‌ تقسیم می‌شوند که گرامیداشت آیین‌های کریسمس آنها با هم تفاوت دارد.
آشوری‌ها، اقوامی بودند که در سرزمین ایران کهن زندگی می‌کردند و از آغاز پیدایش مسیحیت، به ویژه در قرن نخست تا سوم میلادی به این آیین گرویدند. آن‌ها مانند بیشتر مسیحیان دنیا، روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد عیسی مسیح می‌دانند و آن را گرامی می‌دارند.
مسیحیان آشوری از ۲۵ روز مانده به میلاد مسیح، «روزه‌ پرهیز» می‌گیرند و در این مدت از صرف گوشت و لبنیات دوری می‌جویند. پس از فرا رسیدن ۲۵ دسامبر (چهارم دی) آشوریان روزه خود را به پایان رسانده و با حضور در کلیسا مراسم عشای ربانی را به جای می‌آورند.
آیین آشوری‌ها بدین ترتیب است که روز چهارم دی ماه (۲۵ دسامبر) مردم برای دید و بازدید و عرض تبریک به روحانیون آشوری به کلیسا‌ها می‌روند و فردای آن روز روحانیون هستند که به دید و بازدید هم‌کیشان خود می‌روند.
از نکات قابل توجه دیگر این است که بر خلاف همه مسیحیان که روز یکم ژانویه را به عنوان آغاز سال نو می‌دانند، سال نو آشوری‌ها در ماه نیسان و همزمان با مراسم سیزدهم فروردین ایرانی‌هاست.
آژانس ایران خبر سال نو میلادی را به کلیه هموطنان مسیحی صمیمانه تبریک میگوید به امید روزی که کلیه ادیان الهی در کنار هم زندگی کنند و آثاری از ظلم و ستم بر هیچ قومی نباشد!‌به امید روزی که دینی بر دین دیگر برتر نباشد زیرا پیامبران خدا در تایید هم آمدند نه در تکذیب یکدیگر!
به امید روزی که سهم مردم تنها نعمت و شادمانی و شادکامی و عید باشد و کینه و دشمنی و قتل و اعدام و شکنجه و آزار مردم قصه های قدیمی گردد که تنها برای عبرت مردمان است

برای دستیابی به اخبار بدون سانسور به کانال ما مراجعه کنید
telegram.me/Iran_news_ajancy

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!