آژانس ايران خبر
Thursday, 05 January 2017 21:13

ایران - میشه یه نفر بگه اینجا چه خبره

آژانس ايران خبر :95/10/16
میشه یه نفر بگه اینجا چه خبره
جدال در میان دو قوه نظام و سران آن در زمینه فساد طرف مقابل به مرحله جدیدی وارد شده است.
در واکنش به سخنان  صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه حکومت که از کمک بابک زنجانی به انتخابات ریاست‌جمهوری وی صحبت کرده بود، روحانی در توئیتر خود نوشت «دولت حاضر است با تشکیل سامانه‌ای، تمام دخل و خرج و حساب‌هایش را روشن کند. در مقابل انتظارست قوه قضاییه نیز همه حسابهای خود را روشن نماید».
کشمکش درحد مجادله بین روحانی و  لاریجانی متوقف نشد، بلکه مهره‌ها و رسانه‌هایی از هر دو جناح حکومت نیز وارد این معرکه شدند.
اکبر ترکان مشاور روحانی ادعای بابک زنجانی مبنی بر کمک به ستاد انتخاباتی حسن روحانی را دروغ دانست و گفت: ”تمام حسابهای ما روشن و شفاف ثبت شده است. همه کاندیداهای آن دوره بیایند و اعلام کنند از چه کسانی پول گرفته و در کجا خرج کرده‌اند؟“. (منبع: شرق ۱۵/۱۰/۹۵)
نوبخت سخنگوی دولت روحانی و ابوطالبی معاون سیاسی دفتر روحانی نیز به سخنان لاریجانی واکنش نشان دادند و در این رابطه نوبخت گفت: ”قوه قضاییه به مردم توضیح بدهد که چگونه بابک زنجانی این توانایی را داشت که بتواند ٢، ٧ میلیارد دلار ارز را در دست بگیرد. این سؤال را داریم که وزارت‌خارجه یا وزارت اطلاعات چه کاری باید انجام می‌داده که انجام نداده است.
ابوطالبی نیز گفت: ”نامزدهای انتخابات سال ۹۲ دخل و خرج انتخاباتی‌شان را اعلام کنند“. (خبرگزاری ایلنا ایلنا ۱۴/۱۰/۹۵)
در حمایت از حرفها و مواضع لاریجانی علیه روحانی، مهره‌هایی از جناح خامنه‌ای نیز وارد صحنه شدند که لبه تیز حمله آنها فساد در نهاد ریاست‌جمهوری حکومت، و تخلفات برادر روحانی است.
به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران 15 دی 95 حاجی دلیگانی عضو مجلس از جناح خامنه‌ای دولت روحانی را متهم به عدم شفاف سازی کرد و در این زمینه گفت: ”دولت باید هزینه ساخت جکوزی در ریاست‌جمهوری و خرید دستگاه شنود را اعلام کند“. (خبرگزاری فارس ۱۵/۱۰/۹۵)
پاسدار کوثری و پاسدار زاکانی اعضای سابق مجلس  از جناح خامنه‌ای نیز ضمن درخواست شفاف سازی از سوی روحانی خواستار رسیدگی قوه قضاییه به تخلفات حسین فریدون برادر حسن روحانی شدند و از قوه قضاییه حکومت خواستند پرونده تخلفات او را هرچه سریعتر تکمیل کند.
شدت گرفتن جنگ در رأس دو قوه نظام باعث نگرانی بعضی ازرسانه‌های حکومت شده است، تا جایی که به صراحت به روحانی و لاریجانی در زمینه شدت تخاصماتشان هشدار می‌دهند.
روزنامه ابتکار وابسته به جناح رفسنجانی- روحانی 15تیر 95 ضمن هشدار به روحانی و صادق لاریجانی نوشت: ”در روزهای اخیر روحانی و لاریجانی با ادبیاتی همدیگر را خطاب قرار داده‌اند که متأسفانه یادآور رویداد‌های تلخ تقابل جریانهای سیاسی دو دهه گذشته است.
آنها قطعاً به پیامدهای سخنانشان در فضای سیاسی آگاه‌تر از یک روزنامه‌نگار هستند ولی هشدار درباره پیامدهای درشت‌گویی بزرگان به همدیگر که تن و جان ما در حوزه مطبوعات را می‌لرزاند“.
روزنامه حکومتی جهان صنعت 15 دی 95 نیز نوشت: ”پرونده دنباله‌دار بابک زنجانی این بار میان روحانی و لاریجانی مشاجره لفظی به وجود آورده است... صادق لاریجانی باب توجه به ادعاهای بابک زنجانی علیه مسئولان (نظام) را در فضای رسمی کشور باز کرده است که با نزدیک شدن انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند برای روی کار آمدن دوباره دولت تدبیر و امید خطرناک باشد.
روزنامه اطلاعات15 دی 95 در توصیف مخاصمات درونی حکومت نوشت: ”اغلب تیترها، آن هم در تابلوی صفحه اول روزنامه‌ها آکنده از تهمت، دروغ، پرخاشگری، هتک حیثیت دیگری، این یا آن فرد مسئول و شخصیت با نام و بی‌نام و نشان است. در این مملکت چه خبر است؟ ”.
جدال بین روحانی و  لاریجانی، یادآور سالهای اواخر دوره احمدی‌نژاد و بالاگرفتن تضاد او با خامنه‌ای است.
در آن زمان احمدی‌نژاد به‌طور مرتب به صحنه می‌آمد و نهادها و مهره‌های ولی‌فقیه را تهدید به افشای فسادها و دزدی هایشان می‌کرد و در این رابطه با سپاه پاسداران  نیز سرشاخ شد و آنها را برادران قاچاقچی نامید که با در اختیار داشتن امکانات، بنادر و اسکله‌ها کالا قاچاق می‌کند.
او مرتب نفرات وابسته به خامنه‌ای را تهدید به افشاگری فسادهایشان می‌کرد که اوج آن شرکت او در مجلس  و افشای فساد برادران لاریجانی بود که در نهایت علی لاریجانی او را از مجلس بیرون انداخت.  وابسته های  جناح ولی فقیه نیز تهدیدهای او در زمینه افشاگری فسادها را مسخره میکردند که بگم بگم راه انداخته اما چیز جدی در چنته ندارد.
واضح است که کشیده شدن جدال جناحها به رأس دو قوة حکومت حدت و شدت آن به شکل کنونی، فراتر از موضوع فساد است، زیرا هر یک از آنها به خوبی می‌دانند که تمامی سران قوای نظام  فاسد هستند.
بنابراین هدف موضوعی فراتر و جنگ قدرت است، تا جایی که در بحبوحه کشاکش بین روحانی و ارگانهای تخت امر ولی فقیه، سخنگوی شورای نگهبان، به‌طور ضمنی  روحانی را تهدید به رد صلاحیت در  انتخابات ریاست‌جمهوری کرد.
کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: در همه ادوار صلاحیت رؤسای جمهوری مستقر را دقیقاً بررسی کرده و هیچ تضمینی برای تأیید صلاحیت هر رئیس‌جمهور در دوره دوم وجود ندارد“.
واقعیت این است که در جنگ قدرت بین جناحها بر سر کسب منصب ریاست جمهوری، لاریجانی دراصل به‌عنوان سخنگوی جناح خامنه‌ای عمل می‌کند، زیرا با توجه به طلسم‌شکستگی خامنه‌ای در این شرایط هر موضعی بگیرد، اوضاع را پیچیده‌تر و بغرنجتر خواهد کرد. روحانی نیز د‌ریافته است که که لاریجانی در جدال با وی نماینده تمام‌عیار جناح مقابل است.
در زمینه افشاگری طرفین علیه یکدیگر نیز صرف نظر از این‌که بگم بگمها و بگو بگوهای طرفین مقابل به اجرا درآید یا در نیاید، وقوع هر یک از دو شق برای نظام خطرناک است و ضمن این‌که ممکن است عواقب خطرناکی  در برداشته باشد و منجر به ورود عنصر اجتماعی به صحنه شود، نظام را نیز در بن‌بست بیشتر قرار می‌دهد.
بنابراین خروجی تهاجمات این روزهای جناحها و سران دوقوه نظام به یکدیگر، تنش و بن‌بست بیشتر نظام و سوق دادن آن به پرتگاه سقوط است.

برای دستیابی به اخبار بدون سانسور به کانال ما مراجعه کنید
telegram.me/Iran_news_ajancy

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!