آژانس ايران خبر
Friday, 06 January 2017 22:07

مبارک باد میلاد امام حسن عسگری امام یازدهم شیعیان

آژانس ايران خبر :95/10/18

مبارک باد میلاد امام حسن عسگری امام یازدهم شیعیان

امام حسن عسکری درهشتم ربیع‌الثانی سال 232هجری درمدینه متولد شد. دیگر روایات تاریخی، تولد وی را در اول یا ششم و یا دهم ربیع یا ماه رمضان سال 230 و یا231 ذکر کرده‌اند.
پدر امام حسن، امام هادی (حضرت علی‌النقی امام دهم شیعیان ) و مادرش کنیزی ایرانی‌الاصل به‌نام سوسن بود. زنی شجاع، آگاه وفداکارکه مسئولیت سنگین و تعیین کننده‌یی در حفظ و نگهداری امام زمان، حضرت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه و هدایت شیعیان دردوران غیبت به‌عهده داشت.
امام یازدهم را درسال 260 هجری به‌دستور معتمد عباسی خلیفه وقت مسموم کرده و به‌شهادت رساندند.
امام یازدهم، حسن عسکری(ع) که تنها 6سال زمام امامت و راهبری شیعیان را برعهده داشت، این مأموریت را در دو دوران به‌ غایت متفاوت برعهده گرفت. زیرا پس از دو قرن پرنشیب‌و‌فراز در تاریخ اولیه تشیع انقلابی، اینک دوران «حضور» به‌پایان می‌رسید و پیروان، در آستانه‌ دوران «غیبت» قرار داشتند، دورانی بدون هرگونه دسترسی به‌شخص امام که این‌راه و مرام را به‌سان گذشته، به‌سان دوران حضور، راهبری کند.
هدایت در شرایطی برعهده امام یازدهم قرار گرفت که این امام جوان، مقیم و محاط در شهر و مسکنی ناامن،( شهر سامرّاء و خانه‌یی در حوزه‌‌‌‌‌‌‌پادگان دشمن یعنی خلیفه عباسی وقت) بود.
 در این شرایط، او هم می بایست مسئولیتهای همیشگی امامان پیشین را در شرایطی دشوارتر دنبال می‌کرد و هم متعهد بود تا امانت خطیر دوران بعدی (امام مهدی) را که هنوز متولد نشده بود، پنهانی و ناشناخته حفاظت کرده و به‌مأمن برساند. و در این امر حساس، شگفتا، که تنها یاران امین و رازداری که در دسترس داشت، سه زن بودند، سه شخصیت از اهل بیت پیامبر(ص) که به‌آنها اشاره خواهیم کرد. اما شرایط دشوارتر برای امام یازدهم، بدین معنی است که اداره جنبش انقلابی شیعیان بایستی اینک به‌طور کامل از طریق شبکه ارتباطات پنهانی دنبال می‌شد بدین صورت که باید گستره‌یی بسیار پهناور از خراسان بزرگ و کل قلمرو اسلامی تا شمال آفریقا را پوشش می‌داد، درحالی‌که از «سامرّاء» تا نزدیکترین تمرکز شیعیان در «بغداد» مسافتی بلند، در حدود 6منزل راه بود(1).

امام یازدهم به‌هنگام حیات پدر با دختری استثنایی به‌نام «نرجس» ازدواج کرد. او دختری از یک خاندان مسیحی در روم شرقی و از تبار «شمعون» یک حواری مسیح(ع) بود اما به‌صورتی شگفت و پنهان به‌اسلام گروید و برای رسیدن ناشناس تا خاندان محمد(ص) خود را به‌مرزهای درگیر جنگ رسانید و اسیر شد تا توسط برده‌فروشان به‌صورت کنیز به‌بغداد فرستاده شد و در این شهر به‌دست یاران امام هادی خریده و به‌خاندان پیامبر(ص) راه یافت و تحت سرپرستی «حکیمه»، خواهر امام دهم(ع) آموزش گرفت. حکیمه‌خاتون از نسل سوم دختران آل‌محمد(ص) بود . تنها فرزند امام عسکری و نرجس، مهدی(عج) پس از وفات امام دهم(ع) به‌سال 255هجری متولد شد که به‌هنگام شهادت پدرش تنها 5سال داشت.

در تولد مخفی این امام میگویند که در خانه‌یی در تبعیدگاه سامرا که «جعفر کذاب» و دیگر جاسوسان هم بدان راه داشتند، نرگس باردار شد و شبی در سال255، نیمه‌‌ ماه شعبان، فرزند خویش را بدنیا آورد. این کودک به‌ کمک حمیده، دختر امام دهم(ع)، به‌دنیا آمد اما هیچ‌کس خبر دار نشد. کودک در همان خانه به‌برخی دوستان محرم نشان داده شد اما عمویش، جعفر کذاب، هرگز خبر نشد. به‌طوری که پس از شهادت موسی‌بن‌جعفر، خلیفه از بیم یک فرزند احتمالی، نرگس را زندانی کرد. این بانو طی ماجراهایی که باید از آن بگذریم، چندین زندان عوض کرد بی‌آنکه اعتراف کند و یا نشانی از دلبند خویش بروز دهد تا که در نهایت در زندان وفات کرد.
اما در حفاظت از مهدی(عج)، گفتنی است که شخص امام یازدهم، روزی در سال259، یک‌سال مانده به‌آخر عمرش، مادر بزرگوار خویش سوسن را فراخواند و مأموریت داد که به‌کاروانسالاری یکی از شیعیان به‌مکه سفر کند و کودک را در آن‌جا پنهان نماید. اینچنین بود که این بانو در آغاز دوران غیبت در موقعیت رابط پیروان با امام غایب انجام وظیفه کرد که یعنی یک «نائب خاص» که زن بوده و از کنیزان برخاسته بود. بعدها، حکیمه در تفسیر این مقام، «سوسن» را که «جده»، مادربزرگ، توصیف می‌نمود به‌زینب کبری(ع) همانند کرد که پس از وقایع عاشورا تا مدتی عهده دار پیروان و مراجعان بود و نمی‌گذاشت دستگاه دشمن، یزید، یا والی او در مدینه به‌امام سجاد(ع) حساس شوند.
این چنین، وجهی دیگر از تشیع انقلابی، یعنی گوهر اسلام را باید مشاهده کرد که عبارت است از تکریم  زنان در بالاترین مدارج  انسانیت، امری که اگر نیک جستجو کنیم در تکریم محمد از فاطمه دخترش هم مشاهده میشود. پس اینهمه تحقیر و ستم بر زنان و نادیده انگاشن آنان یک دید اسلامی نیست!

-  شهر سامرا به‌فاصله 100کیلومتری بغداد قرار دارد. در این شهر، مزار امام یازدهم در کنار مزار پدرش امام علی‌الهادی، امام دهم(ع) و مزارهای دو زن همسرش نرجس، مادر امام زمان(عچ) و عمه‌اش حکیمه(ع) قرار دارد.

كامنتهاى شما

لطفا فيلدهاي ستاره دار را پر كنيد!

وارد كردن كد HTML قابل قبول نيست!